אודות המופעים

 

אמנסר   AMANECER

 

אנסמבל אמנסר או בתרגומו לעברית - שחר,

מחדש את הקשר בין תרבות הלדינו לפלמנקו,

מימי תור הזהב עד ימינו.

חברי האנסמבל הם רקדנית הפלמנקו נטע שיזף,
זמרת הלדינו יסמין לוי,  גיטריסט הפלמנקו יחיאל חסון
ומתופף הקחון ששון לוי, כל אחד יוצר מקורי בתחומו, 
ומוביל דיאלוג בין עולם הפלמנקו ללדינו
.


תרבות הלדינו
הנה עדות ניצחת להשפעה ההדדית שהתקיימה בין היהודים לבין תרבות ספרד. תרבות זו לא רק ששימרה את השפה הקדומה ואת התרבות של ימי תור הזהב בספרד, אלא גם נודעה בהשפעה החזקה שלה על כל ספרד ועל הפלמנקו בפרט, שנולד בכור ההיתוך האנדלוסי, שחיבר ספרדים, מוסלמים, יהודים וצוענים.

 

במופע קטעי מוסיקת לדינו השזורים במקוריות בקצבי הפלמנקו, וריקוד הפטנרה שהדמיון בין שירתו לבין "צור משלו" היהודי, הוא אחד העדויות המרשימות להשפעה ההדדית. סיפורה של היהודייה היפה מהכפר האנדלוסי פטרנה מנציח את קשר האהבה-שנאה שהיה מנת חלקם של יהודי ספרד, שרצונם להתמזג בתרבות המקום מבלי להתבולל, המיט עליהם לא מעט אסונות.

 

המופע מאושר על ידי אומנות לעם. הועלה במרכז סוזן דלל, ברחבי הארץ, וב"פורום ברצלונה" 2004.

 

היוצרים:


נטע שיזף - כוריאוגרפיה, ריקוד, והפקה.
 
 

יסמין לוי  - זמרת ירושלמית ובינלאומית המתמחה בשירת הלדינו. בתו של המלחין והזמר מנציח מורשת יהדות ספרד יצחק לוי ז"ל. הוציאה לאור את האלבום "רומנסה ויסמין" בעיבודים מקוריים שנעשו על ידה, ואת "לה חודריה" בו היא מבצעת את שירת הפלמנקו בשילוב רומנסות ספרדיות יהודיות ויצירות מקוריות שלה.


יחיאל חסון -
גיטריסט קלאסי במקורו. תלמידו של מר יוסי ירושלמי. לאחר שירותו הצבאי ניגן בהרכבים שונים בארץ ובחו"ל בסגנונות קלאסי, דרום אמריקאי, ג'אז ופלמנקו. ניגן עם אומנים שונים כמו הזמרת הארגנטינאית כרמלה, הברירה הטבעית ויוני רכטר. הוציא את האלבום Different Air.


ששון לוי -
מתופף מגיל עשר בסגנונות הרוק והג'אז. הופיע במהלך הקריירה שלו באירופה ובישראל בהרכבים שונים והתמחה בנגינת הג'אז.  ב- 10 השנים האחרונות עבד כנגן הקלטות בצ'ילה, בסגנונות המוסיקה הקאריבית האפרו-קובנית והפלמנקו. שימש כמורה וממנהליו המקצועיים של בית הספר למוסיקה של איגוד הנגנים בצ'ילה, ה-D.C.S .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מדיה